32dis.com | Ağız ve Diş Sağlığı Rehberi

Çenelerin kapanış bozuklukları
Güncelleme: 27.06.2011    Okunma Sayısı: 1251

Çenenizin kapanış hali (oklüzyon) en az dişlerinizin düzeni kadar önemlidir. Kötü bir kapanış (maloklüzyon) yüzünüzde dişlerinizi göstermeseniz dahi estetik görünmez ve çiğnemenizde zorluk yaratabilir. maloklüzyon ayrıca çene ekleminde problemlere sebep olabilir.

Kapanış bozukluğu olan ağızlarda fırçalama zorluğu sebebi ile genellikle daha fazla çürüğe rastlanır. Çene bozukluklarının düzeltimesi ağız sağlığınızın iyileşmesine, dişeti hastalıkları ve çürüklerin azalmasına yardımcı olur.

Kapanış bozuklukları genetik olabilir. Travma da kapanış bozukluğuna neden olabilir.

Çenenin kapanış bozukluğunun birkaç çeşidi vardır:

Çapraz Kapanış : Üst çene dişlerinin, alttaki dişlerin üzerinde, kısmi olarak önüne ve arkasına doğru geçerek bir kısmı içerde, bir kısmı dışarda kalacak şekilde dişlerin üst üste gelmesi durumudur. Ortodonti tedavisi sayesinde düzeltilmesi mümkündür.
Üst ileri itim (Overjet or protruding upper teeth) : Üst dişlerin kapanış esnasında alt dişlere göre daha ileride durma halidir.  Üst çenenin kalıtsal olarak fazla gelişmesi yada alt çenenin az gelişmesinden kaynaklanır. Parmak emmek de bazen bu tür problemlere sebebiyet verebilir.
Derin Kapanış
(Deep bite) : Üst kesici ön dişlerin, kapanış esnasında alt kesici dişlerin çok daha ilerisinde kalması ve bazı durumlarda alt dişetlerine kadar dokunması durumudur. Ayrıca bu kapanış bozukluğunda “dişleklik” yani üst kesici dişlerin fazla uzun olması sorunu da yaşanmaktadır. Derin kapanış sorunu, ortodonti tedavisi sayesinde makul seviyeye getirilebilir.


Ters Kapanış (Underbite or lower jaw protrusion) : Kapanış sorunlarının en ciddilerindendir. Bu bozuklukta alt dişler, üst kesici dişlerin daha önünde yer almaktadır. Olması gereken ise, üst ön dişlerin, alt ön dişlerin çok az ilerisinde ve ısırma pozisyonunda tam bir kesiş sağlamasıdır. Ters kapanış durumunda besinleri ısırırken ve çiğnenirken sorun yaşanabilir. Bu durumlarda bir ortodontist ile görüşebilir ve ortodonti tedavisi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ön Dişlerde Açıklık (openbite) : Kapanış halinde eğer ön dişler tam kapanmıyorsa, ısırma durumunda tüm güç arka dişlere bineceği için arka dişlerin daha çabuk aşınmasına ve tam bir çiğneme yaşanmayacağı için sindirimin başlangıcında yaşanan sıkıntı, devamında daha farklı sorunlara yol açabilir.
Sıklaşma
(Crowding) : Çenenin ufaklığı durumunda, dişlerin büyümesi esnasında çenede yeterince yer kalmadığı durumlarda, dişlerin bir birleri üzerine ve çapraz açılarla yer alması durumunda yaşanan çene problemidir.

Aralıklı (Diastemalı dişler) :  Normal şartlarda olması gereken boyutlara sahip olmayan dişler olabilir. Daha küçük olan dişlerin, veya hiç çıkmamış, kaybedilmiş dişlerin çenede yarattığı açıklık nedeniyle, yan komşu dişler bu boşluklara kaymaya başlar ve tüm çenede dişlerin arasında düzensiz bir boşluk oluşur.


© 2014 32dis.com